czas teraźniejszy odniesiony do przyszłości

Chciałbym rozwiązać z Państwa pomocą sprawę z tytułami. W dziennikarstwie sportowym często możemy znaleźć takowe:

Wisła gra o półfinał/ Wisła walczy o półfinał – Załóżmy, że mecz odbywa się jutro, a ja piszę o tym dzień wcześniej z takim tytułem.
Wisła gra z Legią. O Mistrzostwo
Zwycięstwo Barcelony. Grają w 1/4 LM.
Energa walczy o medal. Polpharma po sezonie (mecz dopiero za tydzień i wtedy będą walczyć, ale z drugiej strony zapowiadamy spotkanie, ponieważ nie odpadli – to walczą.
Nie wiem, czy dobrze rozumiem źródło Pana wątpliwości. Jeśli chodzi o użycie czasu teraźniejszego w odniesieniu do zdarzeń, które mają niedługo nastąpić, to jest to rzecz znana w polszczyźnie i przynajmniej w niektórych innych językach. Mówimy np. „Jutro wyjeżdżam”, „Niedługo wyjeżdżam” albo po prostu „Wyjeżdżam”. Z kontekstu wynika, że wyjazd dopiero nastąpi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski