czas zaprzeszły

Czy jeżeli w obrębie jednego tekstu użyje się czasu zaprzeszłego, należy go konsekwentnie stosować w całym tekście wszędzie tam, gdzie występuje uprzedniość względem jakiejś czynności przeszłej?
Czas zaprzeszły w polszczyźnie to dzisiaj relikt, używa się go z rzadka w celach stylizacyjnych. W związku z tym posługiwanie się nim wymaga wyczucia i świadomości celów, w jakich się to robi. Nie umiem na Pana pytanie odpowiedzieć w kategoriach „należy – nie należy” (i nie sądzę, żeby się to komuś udało). Przyciśnięty do muru, powiedziałbym raczej „nie należy”, gdyż wyczucie i styl to kategorie dość płynne, nie poddające się nakazom i zakazom.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski