czat

Dzień dobry.
Chciałbym się spytać, jak poprawnie się mówi: powitanie na czacie czy też powitanie w czacie?
Z góry serdecznie dziękuję!
Przyimek na wraz z nazwami imprez, zebrań i podobnymi tworzy wyrażenia określające jednocześnie miejsce i czas. Wyraz czat (czaty) oznacza pogawędki internetowe, a używany jest także jako określenie wirtualnych spotkań, gdyż mówi się np. poznaliśmy się na czacie. W związku z tym stanowczo lepiej powiedzieć powitanie na czacie, podobnie jak na zebraniu, na imprezie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski