czat

Czy dopełniacz słowa czat (spolszczenie angielskiego chat) brzmi: czata czy czatu? Jest jakaś generalna zasada odmiany tego typu wyrazów?
Dobór końcówki dopełniacza rzeczowników nieżywotnych jest oparty na dość skomplikowanych zasadach. Jedna z nich powiada, że końcówkę -u otrzymują zwykle wyrazy pochodzenia obcego. Z kolei w komunikacji potocznej wyraźnie preferuje się końcówkę -a. Rzeczownik czat jest pochodzenia obcego, a używa się go przede wszystkim w języku potocznym. Prowadzi to do konkluzji, że obie formy dopełniacza są poprawne.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski