czczy

Szanowni Państwo!
Swego czasu zainteresowało mnie pochodzenie i być może pierwotne znaczenie określenia (być) na czczo. Czy ma ono związek przyczynowo skutkowy z faktem, że jeden z elementów przewodu pokarmowego określany jest jelitem czczym, czy też ma inne pochodzenie? Sam zwrot być na czczo przecież oznacza – opisując kolokwialnie – 'nie posiadać elementów strawianych, trawionych lub strawionych w przewodzie pokarmowym'.
Słowo czczy było w użyciu, zanim medycy ukuli termin jelito czcze. Związek przyczynowy między nimi jest, ale przeciwny, niż Pan chyba przypuszcza.
W słownikach etymologicznych można prześledzić historię i prehistorię słowa czczy – od staropolskiej postaci tszczy przez zrekonstruowaną formę prasłowiańską aż do domniemanej praindoeuropejskiej. Pierwotnym znaczeniem tego wyrazu miało być 'pusty, próżny'.
Mirosław Bańko, PWN