czeska czy czeski Litomyšl?

 
czeska czy czeski Litomyšl?
7.09.2013
Witam.
Pytanie dotyczące odmiany nazwy miejscowej Litomyšl (miasto w Czechach, pisze się też: Litomyśl). W języku czeskim gramatycznie jest ona rodzaju żeńskiego, chociaż bywa odmieniana jak rodzaj męski. Jaką odmianę przyjąć w języku polskim?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Michał Łuczyński
I tak, i tak można. Mój przewodnik po Czechach odmienia tę nazwę jak rzeczownik męski (por. największy skarb Litomyšla) i tak samo postępuje z analogiczną nazwą Třeboň, która w czeskim też jest rodzaju żeńskiego (por. koło Třeboňa). Natomiast w polskojęzycznej Wikipedii Litomyšl jest rodzaju żeńskiego (por. historia Litomyšli). Nie można od piszących wymagać, aby znali rodzaj gramatyczny nazw stosunkowo małych miast w języku obcym, jeśli jednak ktoś ma taką wiedzę, może z niej korzystać. Na gruncie wielopoziomowej normy językowej można by sformułować następujące zalecenie: według normy wzorcowej mówmy ta Litomyšl i ta Třeboň, według normy użytkowej mówmy ten.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!