częstować

Szanowni Państwo,
czy czasownika częstować można używać w odniesieniu do innych przedmiotów, rzeczy niż jedzenie? Mam wrażenie, że niektórzy dokonują niejako generalizacji znaczenia tego wyrazu, co wydaje mi się nie do końca poprawne. Ostatnio np. ktoś poprosił mnie, abym poczęstował go kartką.
Łączę wyrazy szacunku
Dominik
Owszem, częstować bywa używane w kontekstach innych niż nazwy potraw, ale nie we wszystkich kontekstach jednakowo chętnie. Przede wszystkim rzeczy, którymi częstujemy, powinny być smakowite, a można mieć wątpliwości, czy papier do takich należy. Już prędzej coś zapisanego na papierze, por. „…miły prawnik częstujący mnie cytatami z dzieł demonologicznych” (za ISJP).
Jeśli rzecz, którą częstujemy, nie należy do smakowitych, można powziąć podejrzenie, że nadawca wyraża się ironicznie. Niektóre przykłady takich ironicznych zwrotów są na tyle częste, że można je znaleźć nawet w słownikach, por. poczęstować kogoś pięścią (kopniakiem).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski