czipsy w akwaparku

Szanowny Panie Profesorze!
Proszę o wyjaśnienie kwestii pisowni dwóch wyrażeń.
1. Czy piszemy AQUA PARK czy AQUAPARK?
oraz
2. Czy dopuszczalna jest forma CZIPS wyrazu CHIPS?
Wyrażenia te znalazły się w dyktandzie w moim mieście i wciąż ich pisownia budzi emocje.
Dziękuję serdecznie i pozostaję z szacunkiem
Przemysław Sapała
Głogów
Po polsku najlepiej napisać akwapark albo park wodny (uwaga: w tym szyku, a nie wodny park). Jeśli ma być po angielsku, to może być aquapark i aqua park (Brytyjczycy i Amerykanie nie przywiązują aż takiej wagi do pisowni łącznej i rozdzielnej), choć w miarę upowszechniania się akwaparków pisownia łączna będzie zapewne zdobywać coraz większą przewagę. Jeśli słowa te wchodzą w skład nazwy firmowej, o ich pisowni mogą dodatkowo decydować względy estetyczne i perswazyjne (właściciel nazwy może np. uznać, że w rozłącznej pisowni budzi ona większe zainteresowanie).
Czipsy już dawno w polskich słownikach są obok chipsów, ale Korpus Języka Polskiego PWN pokazuje, że Polacy wolą tę drugą formę (używają jej trzydziestokrotnie częściej!). Prawdopodobnie chipsy smakuję im lepiej od czipsów.
Mirosław Bańko, PWN