czuć się zaopiekowanym

Dzień dobry,
proszę o ocenę poprawności sformułowania czuć się/być zaopiekowanym.
Dziękuję i pozdrawiam
Agnieszka Karmowska
Myślałem, że nie używa się słowa zaopiekowany, ale się myliłem, w NKJP jest około dwudziestu jego wystąpień. Co prawda, w niektórych przykładach słowo to ujęto w dystansujący cudzysłów, ich autorzy najwidoczniej sami nie byli pewni, czy można używać go bez zastrzeżeń. Przyznam się, że gdybym miał pisać np. o starej ciotce „zaopiekowanej” przez troskliwych wnuków, to też użyłbym cudzysłowu.
W sensie czysto gramatycznym zaopiekowany nie jest imiesłowem biernym czasownika zaopiekować się. Wprawdzie czasowniki rządzące narzędnikiem bywają używane w imiesłowie biernym – por. „Królowie rządzili państwem” i „Państwo było rządzone przez królów” – ale czasownik mający w swoim składzie cząstkę się nie powinien jej gubić w trakcie zamiany na stronę bierną. Słowo zaopiekowany należałoby więc opisywać jako pochodny od czasownika przymiotnik, podobny do przymiotnika spodziewany, który też nie obejmuje cząstki się zawartej w swojej podstawie słowotwórczej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski