czuć się zaopiekowanym

czuć się zaopiekowanym
2.01.2014
Dzień dobry,
proszę o ocenę poprawności sformułowania czuć się/być zaopiekowanym.
Dziękuję i pozdrawiam
Agnieszka Karmowska
Myślałem, że nie używa się słowa zaopiekowany, ale się myliłem, w NKJP jest około dwudziestu jego wystąpień. Co prawda, w niektórych przykładach słowo to ujęto w dystansujący cudzysłów, ich autorzy najwidoczniej sami nie byli pewni, czy można używać go bez zastrzeżeń. Przyznam się, że gdybym miał pisać np. o starej ciotce „zaopiekowanej” przez troskliwych wnuków, to też użyłbym cudzysłowu.
W sensie czysto gramatycznym zaopiekowany nie jest imiesłowem biernym czasownika zaopiekować się. Wprawdzie czasowniki rządzące narzędnikiem bywają używane w imiesłowie biernym – por. „Królowie rządzili państwem” i „Państwo było rządzone przez królów” – ale czasownik mający w swoim składzie cząstkę się nie powinien jej gubić w trakcie zamiany na stronę bierną. Słowo zaopiekowany należałoby więc opisywać jako pochodny od czasownika przymiotnik, podobny do przymiotnika spodziewany, który też nie obejmuje cząstki się zawartej w swojej podstawie słowotwórczej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!