czy… czy…

Wertując słowniki, spotykam niezgodności między nimi. Niestety, z reguły dotyczą tych samych przykładów, a co więcej, zdarza się, że ten sam autor w innym miejscu twierdzi coś zupełnie przeciwnego. Przykład:
Polański, Szopa, Podręcznik polskiej interpunkcji:
Ćwiczył zawsze, czy był zdrowy, czy chory.
Rodzice pytali mnie, czy jesteś zdrowy czy chory.

Wstęp do SO PWN:
Ćwiczył zawsze, czy był zdrowy czy chory.
Rodzice pytali mnie, czy jesteś zdrowy, czy chory.

Gdzie jest błąd?
Zasada dotycząca interpunkcji w konstrukcjach z powtórzoną partykułą czy jest niejasna, dlatego zawsze doradzam, aby w ich wypadku postępować tak samo, jak w wypadku powtórzonych spójników z grupy i – lub – ani, gdzie każdy powtórzony spójnik (równorzędny wobec pozostałych) poprzedzamy przecinkiem. Jeśli chodzi o przykłady zacytowane w pytaniu, to wynik byłby następujący:
Ćwiczył zawsze, czy był zdrowy, czy chory.
Rodzice pytali mnie, czy jesteś zdrowy, czy chory.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski