czytanie Mickiewicza

Czy poprawne jest wyrażenie cytat z Mickiewicza (w sytuacji, gdy dwie strony wiedzą, o jakim cytacie mowa), czy taki skrót myślowy nie jest dozwolony?
Skrót myślowy (jeśli to dobre określenie) polega tu na użyciu słowa Mickiewicza zamiast utworu Mickiewicza, wiersza Mickiewicza itp. Używanie nazwiska twórcy zamiast jego dzieła jest rozpowszechnione i całkowicie poprawne. Możemy powiedzieć np. „Nie lubię Mickiewicza”, mając na myśli twórczość poety, a nie jego osobę.
Mirosław Bańko