czytanie ze zrozumieniem

Szanowny Panie Profesorze,
Czy poprawne jest sformułowanie czytanie ze zrozumieniem (np. „kurs czytania ze zrozumieniem”, „techniki szybkiego czytania ze zrozumieniem”)? Czy można mówić o czytaniu w przypadku, gdy nie ma zrozumienia?
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Anna
Z całą pewnością można czytać (nawet na głos) i nic nie rozumieć. Równie częste są przykłady niepełnego lub niewłaściwego zrozumienia czytanego tekstu. Nauczyciel w szkole czasem zarzuca uczniom, że nie zrozumieli lektury. A osoba skrytykowana w prasie czasem twierdzi, że nie rozumie zarzutów, przez co daje do zrozumienia, że są one niesłuszne.
Kursy czytania ze zrozumieniem byłyby rzeczą zbawienną, gdyby naprawdę uczono na nich rozumienia istotnej treści tekstu, a nie tylko szybkiego czytania z rozumieniem poszczególnych słów i zdań. Istotna treść bywa jednak trudna do odczytania, a nawet celowo ukryta.
Mirosław Bańko