dag i dkg

Szanowni Państwo,
skrót od dekagramdkg w internetowym słowniku PWN odsyła do skrótu dag. Mam jednak wrażenie, że ta pierwsza forma nadal funkcjonuje w języku. Czy jest ona formą już nieaktualną (niepoprawną), czy tylko oboczną? Jaka jest frekwencja obu form?
Dziękuję i pozdrawiam
Joanna
Podstawowym skrótem wyrazu dekagram, zgodnym z przyjętym i u nas systemem skrótów jednostek miar, jest dag. W tekstach naukowych i urzędowych powinniśmy używać tylko tego skrótu.
Dawnego skrótu dkg ciągle się jednak używa, czemu trudno się dziwić, skoro jest mocno utrwalony i czytelny. Funkcjonuje on jednak jako skrót tradycyjny, nieformalny, a zasięg jego występowania jest ograniczony. Nie widziałbym jednak powodów do oburzenia, gdyby używano go np. w książkach kucharskich.
Konieczna jest jednak konsekwencja, a to znaczy, że w obrębie jednej publikacji należy używać tylko jednego z nich (w internetowych przepisach kulinarnych często bywa inaczej, a to błąd redakcyjny).
Na podstawie Korpusu Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN (obejmującego głównie teksty drukowane z ostatnich kilkunastu lat) ustaliłem, że proporcja częstości występowania form dag i dkg wynosi mniej więcej 10:1.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski