darmo i za darmo

Dzień dobry.
Chciałbym się zapytać o kwestię związaną ze słowem za darmo. Otóż moja nauczycielka języka polskiego wielokrotnie nam mówiła, że nie pisze się za darmo tylko darmo i nawet gdy w podręczniku występowało to słówko z członem za, to kazała nam to poprawić. Czy jest jakieś uzasadnienie tego, czy jednak za darmo jest poprawną formą, gdyż szczerze mówiąc, nigdzie się nie spotkałem, by ktoś tak pisał.
Może nauczycielka miała na myśli konteksty, w których te wyrażenia nie są zamienne. W zasadzie oba są poprawne, np. można coś zrobić darmo lub za darmo, czyli nie wziąć za to pieniędzy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski