daty urodzin i śmierci

Witam!
W tekście, który opracowuję, są wymienieni badacze, którzy urodzili się w XIX wieku. Autorka przy nazwiskach podaje daty urodzin i śmierci (np. 1848–1917). W kilku przypadkach data śmierci nie jest znana. Jaki zapis należy wtedy stosować? Pozostawienie tylko daty urodzin (np. ur. 1848) może sugerować, że osoba ta jeszcze żyje, a to przecież niemożliwe.
Słuszna uwaga. Edytorstwo wypracowało stosowny system oznaczeń. Datę (roczną) nieustaloną oznacza się znakiem zapytania, np. (1863–?). Datę (roczną) niepewną oznaczamy znakiem zapytania stojącym po przypuszczalnym roku, np. (1863–1897?) lub [1863–1897(?)]. Datę (roczną) znaną w przybliżeniu poprzedzamy skrótem ok., np. (1863–ok. 1910). W przypadku osób żyjących zostawiamy po separatorze dat rocznych odstęp, np. (1907– ) albo też datę urodzin poprzedzamy skrótem: ur. lub ideogramem *, np. (ur. 1907), (*1907). Tego typu oznaczenia są często spotykane i w zasadzie nie wymagają wyjaśnień we wstępie do publikacji. Wypracowano też konwencję zapisu w sytuacji, gdy mamy ustalone tylko stulecie lub dziesięciolecie daty rocznej. Jeśli mamy ustalone stulecie, możemy stosować zapis: (1863–18–), a jeśli tylko mamy przypuszczalne stulecie, to: (1863–18?) lub [1863–18(?)]. Podobnie postępujemy w przypadku dekad. Jeśli mamy ustalone dziesięciolecie, stosujemy zapis: (1863–189–), a jeśli tylko przypuszczalne, to: (1863–189?) lub [1863–189(?)]. Tego typu konwencję zapisu należy objaśnić we wstępie do publikacji.
Adam Wolański