daty

Jaki jest prawidłowy porządek pisowni daty: dzień-miesiąc-rok czy też rok-miesiąc-dzień. Spór jest bardzo gorący, więc proszę o rozstrzygający werdykt. Pozdrowienia.
W zwykłych tekstach podaje się najpierw dzień, później miesiąc, na końcu rok. np. 5 lipca 2002 roku (nie: piąty lipiec). W skrócie 5 lipca 2002 r. lub nawet 5 lipca 2002. Jeśli nazwę miesiąca zastąpić liczbą, otwierają się nowe możliwości, np. 5.07.2002, 5 VII 2002, 5-07-2002. W każdym razie zaczynamy od dnia, a kończymy na roku, ponieważ zazwyczaj dni są dla nas najważniejsze. W pewnych sytuacjach jednak, np. w wykazach statystycznych lub raportach księgowych, pożądany może być odwrotny porządek: najpierw rok, na końcu dzień. Tzw. format daty – mówiąc żargonem informatyków – bywa czasem narzucony przez program komputerowy, ale dobre programy pozwalają użytkownikom wybrać format dla nich odpowiedni.
Mirosław Bańko