daty

Szanowni Państwo,
piszę rozprawę doktorską na temat humanistyczny, w której występuje bardzo dużo dat. W związku z tym mam pytanie, czy w przypadku wszystkich dat należy zawsze pisać dnia, np. dnia 22 lipca 1999 r., czy wystarczy 22 lipca 1999 r.? Czy przy wszystkich latach należy pisać również r., nawet w przypadku lat życia pisanych w nawiasie po nazwisku osób występujących w tekście?
Z poważaniem
Robert Klarecki
Wystarczy pisać 22 lipca 1999 r. lub 22 lipca 1999 itp., wyraz dnia nie jest w takim kontekście potrzebny, a jego użycie jest charakterystyczne dla stylu urzędowego, którego lepiej w rozprawie doktorskiej unikać.
Podobnie też wyrazu rok (lub skrótu r.) nie trzeba używać po każdej dacie, można go w wielu kontekstach pominąć. W razie wątpliwości najlepiej przyjąć zasadę pomijania tego wyrazu, od której można czasem odstąpić, np. w wypadku gdyby powodowało to kłopoty stylistyczne.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski