dealer czy diler, Opla czy opla?

Mam pytanie dotyczące pisowni nazw samochodów. Oczywiście wiem, iż poprawnie należy pisać: „Jechałem oplem” itp., ale – „Kupiłem auto marki Skoda”. Proszę o odpowiedź, co w przypadku, gdy trzeba napisać: „Na rynku są nowe modele: opel astra sports tourer, volkswagen golf gti, mercedes klasy e”. Producenci aut piszą nazwy modeli z wielkich liter. Proszę także o odpowiedź, czy poprawnie pisze się słowo dealer samochodowy, czy diler samochodowy.
W zdaniu „Na rynku są nowe modele: Opel Astra Sports Tourer, Volkswagen Golf GTI, Mercedes klasy E” nie chodzi o konkretne pojazdy danej marki, lecz o całe serie samochodów. Nazwa takiej serii (modelu) jest nazwą własną, więc powinna być pisana od wielkiej litery.
Dealer wygląda obco i może budzić większy respekt, diler – bardziej swojsko, ale jest równie poprawny. Na stronie Narodowego Korpusu Języka Polskiego (www.nkjp.pl) można zobaczyć, jak rozwijała się względna frekwencja tych słów w czasie. Dealer miał szczyt popularności w 1. połowie lat 90., od tej pory jego frekwencja (mierzona w korpusie w stosunku do łącznej objętości tekstów z danego roku) spada. Diler natomiast zaczął swoją karierę w połowie lat 90., miał szczyt popularności około roku 2000, potem nieznaczny spadek, a obecnie znowu ma frekwencję wysoką. I chociaż w sumie dealerów jest w korpusie więcej niż dilerów, częstość tego drugiego słowa zwyżkuje, więc z czasem ich ranking w polskich tekstach może się odwrócić.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski