dedykacja

Witam,
moje pytanie dotyczy dedykacji. Pragnę dać w prezencie bliskiemu znajomemu książkę opatrzoną wpisem z dedykacją od autora. Jaka powinna być właściwa forma tej dedykacji, to znaczy, co powinnam przekazać pisarzowi – imię i nazwisko znajomego czy również jego tytuł naukowy (jest doktorem)? Na przykład Dla Pana doktora Jana Kowalskiego? Od czego to zależy?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie,
A.D.
Forma dedykacji, o którą poprosi Pani autora książki, zależy od Pani. Na ogół – wiem to też z własnego doświadczenia – ludzie proszą autorów o takie wpisy, jakby sami je formułowali. Autorzy, pisząc dedykacje niejako w imieniu ofiarodawcy, powinni jednak pamiętać, że jeśli odbiorca książki nie jest osoba niedorosłą, powinni użyć form adresatywnych typowych dla relacji na pan – pani.
W opisanym wypadku dedykacja może przybrać formę Dla Pana Doktora Jana Kowalskiego (Doktora koniecznie wielką literą) lub Panu Doktorowi Janowi Kowalskiemu, jeśli zależy Pani na użyciu nazwy stopnia naukowego. Jeśli nie – wystarczy Dla Pana Jana Kowalskiego lub Panu Janowi Kowalskiemu.
Małgorzata Marcjanik, prof., UW