dekada

Dzień dobry,
według słownika słowo dekada oznacza „okres dziesięciu dni, tygodni, miesięcy lub lat”. Pytanie dotyczy lat. Czy dekada to tylko lata np. 2001 do 2010 roku? Czy można dekadą nazwać okres od 2004 do 2013 roku? Czy analizują statystyki z lat 2004 do 2013, można wyłonić np. najlepszego sportowca i nadać mu tytuł Sportowca Dekady?
Dziękuję i pozdrawiam.
W słownikach nie ma żadnych znaków, aby dekady nie można było liczyć np. od roku 1998. Oto przykład z Polityki (numer z listopada 2008): „Japonia znajduje się już w silnej recesji, Chiny odnotowały właśnie najniższe od dekady tempo wzrostu produkcji przemysłowej (…)”.
Mimo to wyborów Sportowca Dekady nie robiłbym w roku 2014. Jeśli ma być imprezą cykliczną, to lepiej, aby odbywał się w latach 2021, 2031 itd. i obejmował okresy, odpowiednio, 2011–2020, 2021–2030 itd. – dzięki temu będzie wyrazistszy i może zyskać na popularności.
Dobrze, ale co robić przez najbliższe siedem lat, do roku 2021? Może wybrać Sportowca Trzylecia? Albo – jeśli organizatorzy zgodzą się na taką półżartobliwą formułę – Sportowca Nierównej Dekady?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski