deklaracja

Która forma jest poprawna: „Deklaracja współpracy” czy „Deklaracja o współpracy"? Sprawa dotyczy nagłówka pisma.
Oba sformułowania są poprawne. Pismo, o które Panu chodzi, jest chyba rodzajem umowy, więc zastosowanie schematu składniowego właściwego słowu umowa, mianowicie umowa o czymś, jest uzasadnione. Z drugiej strony jeśli czasownik rządzi biernikiem, to pochodny rzeczownik rządzi dopełniaczem, np. budować most i budowa mostu. Analogicznie deklarować współpracę i deklaracja współpracy.
Mirosław Bańko