deprecjatywne formy nazwisk

Witam!
Interesuje mnie liczba mnoga od nazwisk typu Szołochow, Mickiewicz albo Szopen. Czy mamy na równi: Szopeny – Szopenowie, Szołochowy – Szołochowowie, Mickiewicze – Mickiewiczowie, czy też może niektóre z tych odmian są deprecjatywne?
Pozdrawiam.
Formy Szopeny, Szołochowy, Mickiewicze – łączące się z nieosobowymi formami czasowników i przymiotników – mają charakter deprecjonujący. Wątpię, by często ich używano. Analogiczną formę niektórzy polscy parlamentarzyści nadają nazwiskom swoich kolegów z izby poselskiej, co nie świadczy dobrze o polskiej kulturze politycznej.
Mirosław Bańko, PWN