deprecjonować

W NSPP i WSPP pod hasłem deprecjacja odnotowano: „Deprecjacja kogoś, czegoś”, pod hasłem deprecjonować – że „ktoś deprecjonuje coś (nie: kogoś)”. Skąd taka niespójność i dlaczego nie można deprecjonować kogoś? W korpusie są nieliczne poświadczenia zwrotów deprecjonować kobiety i deprecjonować ludzi, w poradni PWN czytamy zaś, że „rodzaj żeński dodatkowo deprecjonuje mężczyznę”, a „użycie formy gwarowej nie deprecjonuje mówiącego”. Więc jak to właściwie jest?
Nie widzę nic złego w łączeniu słowa deprecjonować z nazwą osobową w pozycji dopełnienia. Redaktorom słowników poprawnej polszczyzny doradzałbym zawsze: „Jak najmniej zakazów”, zwłaszcza w sytuacjach nieoczywistych. Jest to dla nich jednak rada trudna do przyjęcia, skoro sama istota słowników poprawnościowych polega na tym, aby nakazywać i zakazywać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski