dieta – zbilansowana czy zbalansowana?

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć, czy mówimy o zbilansowanej diecie, czy też o zbalansowanej diecie. Preparaty multiwitaminowe zawierają składniki odżywcze w zbilansowanych czy też zbalansowanych dawkach? Spotkałam się z obiema wersjami – która jest poprawna?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Bilans to zajęcie dla księgowych – zestawienie tzw. aktywów i pasywów, którego elementem jest zysk lub strata. O zbilansowanej diecie można mówić, ale większy sens wydaje się mieć dieta zbalansowana, czyli zrównoważona. W internecie bez trudu można znaleźć przykłady użycia pierwszego z tych słów zamiast drugiego, por. „(…) zbilansowana dieta to taka, która jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach”.
Przewaga liczebna diety zbilansowanej nad zbalansowaną jest tak duża, że każe zapytać o przyczyny tego zjawiska. Wyjaśnienia nasuwają się dwa. Po pierwsze, wyobrażenie księgowego czy księgowej, którzy skrupulatnie sumują w odpowiednich rubrykach właściwe kwoty, chyba lepiej harmonizuje z tym, co praktykują ludzie przestrzegający diety, niż wyobrażenie cyrkowca balansującego na linie. Po drugie, struktura fonologiczna słów bilans i balans sugeruje, że to pierwsze oznacza coś mniejszego niż to drugie (por. analogiczne pary wśród onomatopei, gdzie np. chi-chi oznacza chichot, a cha-cha głośny śmiech). W diecie zaś – tej, która jest w centrum uwagi – chodzi o to, aby ciała było jak najmniej, a nie jak najwięcej.
Reasumując, choć dieta zbilansowana wydaje mi się czymś mniej logicznym od diety zbalansowanej, muszę uznać przewagę tej pierwszej, która już dała jej zwycięstwo,
Mirosław Bańko, PWN