dieta – zbilansowana czy zbalansowana?

 
dieta – zbilansowana czy zbalansowana?
3.09.2009
Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć, czy mówimy o zbilansowanej diecie, czy też o zbalansowanej diecie. Preparaty multiwitaminowe zawierają składniki odżywcze w zbilansowanych czy też zbalansowanych dawkach? Spotkałam się z obiema wersjami – która jest poprawna?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Bilans to zajęcie dla księgowych – zestawienie tzw. aktywów i pasywów, którego elementem jest zysk lub strata. O zbilansowanej diecie można mówić, ale większy sens wydaje się mieć dieta zbalansowana, czyli zrównoważona. W internecie bez trudu można znaleźć przykłady użycia pierwszego z tych słów zamiast drugiego, por. „(…) zbilansowana dieta to taka, która jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach”.
Przewaga liczebna diety zbilansowanej nad zbalansowaną jest tak duża, że każe zapytać o przyczyny tego zjawiska. Wyjaśnienia nasuwają się dwa. Po pierwsze, wyobrażenie księgowego czy księgowej, którzy skrupulatnie sumują w odpowiednich rubrykach właściwe kwoty, chyba lepiej harmonizuje z tym, co praktykują ludzie przestrzegający diety, niż wyobrażenie cyrkowca balansującego na linie. Po drugie, struktura fonologiczna słów bilans i balans sugeruje, że to pierwsze oznacza coś mniejszego niż to drugie (por. analogiczne pary wśród onomatopei, gdzie np. chi-chi oznacza chichot, a cha-cha głośny śmiech). W diecie zaś – tej, która jest w centrum uwagi – chodzi o to, aby ciała było jak najmniej, a nie jak najwięcej.
Reasumując, choć dieta zbilansowana wydaje mi się czymś mniej logicznym od diety zbalansowanej, muszę uznać przewagę tej pierwszej, która już dała jej zwycięstwo,
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!