dieta

Dawniej dieta oznaczała specjalny sposób żywienia, zwłaszcza w chorobie (np. dieta bezglutenowa). Potem – w ogóle pewien sposób odżywiania (np. dieta sportowców). Ostatnio usłyszałem od lekarki, że mam solić dietę. Czy dieta dzisiaj to tyle, co żywność, pokarm?
Odradzamy Panu solenie diety. Słownik nie jest książką kucharską ani poradnikiem żywienia, niemniej jednak można się z niego dowiedzieć, że dieta to przede wszystkim sposób odżywiania się. Nowsze znaczenie tego słowa, w którym odnosi się ono do jedzenia (np. „Owoce powinny być niezbędnym składnikiem codziennej diety” – ISJP), po pierwsze bywa kwestionowane, po drugie nie jest wyrażane swobodnie w każdym kontekście. Słowniki poprawnej polszczyzny PWN kwestionują nawet „dietę przeciętnego Polaka”, w zamian każą mówić o „jadłospisie przeciętnego Polaka”. Wydaje mi się to jednak przesadą, przykładem tworzenia normy, której nawet nie sposób objaśnić wyraźnie (kwestionowany przykład mieści się doskonale w definicji podanej w SPP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski