dinozaur

Dlaczego w słowach zakończonych na -zaur (tylko w mianowniku) nie akcentuje się tej właśnie cząstki, tylko sylabę ją poprzedzającą? Tak twierdzi słownik poprawnej polszczyzny na przykładzie dinozaura i tyranozaura (w obu akcent na -no-). Czy we wszystkich nazwach dinozaurów obowiązuje ta zasada, nawet jeśli będzie to czynszakiangozaur (Chinshakiangosaurus, znaleziony w Wikipedii)? Dotąd mi się wydawało, że prehistoryczny gad to dinoZAUR, a nie diNOzaur
Akcent w słowie dinozaur jest typowy, na przedostatnie sylabie, a Pana problem, jak mi się zdaje, wynika stąd, że ostatnią sylabę chciałby Pan wymawiać dwusylabowo. Proponuję zatem słowo to przesylabizować: [di-NO-zaur], nie [di-no-ZA-ur].
Jeśli słownik poprawnej polszczyzny (nie on jeden zresztą) radzi akcentować w słowie dinozaur sylabę -no-, to należy oczywiście zakładać, że wskazówka ta dotyczy także innych podobnych nazw o zakończeniu -zaur.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski