dlaczego Ola?

Dlaczego imię Aleksandra zdrabniamy Ola? Czy jest to wynik tego, że w średniowieczu funkcjonowała także postać Oleksandra, czy może zaszedł jakiś proces językowy (np. w związku z naleciałościami gwarowymi)? Bardzo proszę o odpowiedź, bowiem nie mogę znaleźć tej informacji w żadnym źródle onomastycznym.
Ewa
Forma Ola i pochodne, np. Olka, Oleńka, ukształtowały się pod wpływem sąsiednich języków słowiańskich, zwłaszcza wschodnich (ukraińskiego i rosyjskiego). Z tego samego powodu pojawiły się u nas takie nazwy osobowe, jak Oleksy (od Aleksy), Olbracht (od Albrecht).
Jeśli Pani pozwoli, proponuję, żeby do źródeł onomastycznych dołączyć mój blog Nasze Imiona, w którym objaśniłem również ten problem.
Jan Grzenia