dlaczego igrek?

Z czego może wynikać fakt, że wśród polskich liter będących odzwierciedleniami graficznymi głosek jedynie y ma swoją nazwę (igrek)? Czy dlatego, że samą głoskę y trudniej wymówić niż a, e itd.?
Nie tylko litera odpowiadająca głosce y ma swoją nazwę. Nazwy mają także np. j (jota), z (zet), s (es), ó (o z kreską), u (u otwarte) i wiele innych. Chyba tylko niektóre litery samogłoskowe nie mają nazw innych niż nazwy odpowiednich głosek.
Głoskę y nietrudno wymówić, wiele osób wymawia ją nawet dość często, kiedy nie wiedzą, co powiedzieć, np.: „Staś ma yyy łatwość nawiązywania yyyy kontaktów” (z reportażu telewizyjnego).
Ciekawe, że obie nazwy głoski yigrek oraz ipsylon – słowniki każą nam pisać z początkowym i. Zwyczaj językowy jest jednak bardziej skomplikowany. „Kropka nad ypsylonem” – brzmi tytuł poematu Edwarda Stachury. „Ypsylon to wielki człowieczek!” – mówi aforyzm Leca.
Mirosław Bańko, PWN