dlatego (,) że

Moje pytanie dotyczy haseł dlatego i dlatego że ze Słownika poprawnej polszczyzny. W jednym przypadku (gdy dlatego wprowadza zdanie podrzędne przyczynowe zaczynające się spójnikiem że) należy stawiać przecinek między dlatego i że, natomiast w drugim (spójnik złożony) należy go postawić przed całym spójnikiem albo po zdaniu podrzędnym, które wprowadza. Jak ustalić, czy ma się do czynienia z pierwszą, czy drugą sytuacją?
Najprościej kierować się akcentem logicznym: jeśli pada na słowo dlatego, należy po nim postawić przecinek. Problem był już omawiany w naszej poradni, proponuję, aby Pani przeszukała poradniane archiwum.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski