do Włoch, ale na Węgry

 
do Włoch, ale na Węgry
7.10.2009
Dzień Dobry!
Chciałabym się dowiedzieć, dlaczego jedziemy do Włoch, Niemiec czy Anglii, ale na Węgry.
Z przyimkiem na (jeśli pominąć nazwy niektórych wysp) łączą się nazwy tylko kilku krajów, w przeszłości leżących w orbicie zainteresowań politycznych Polski i Polaków, por. na Litwę, na Białoruś, na Ukrainę, na Słowację, na Węgry. Połączenia te brzmią tak, jakby chodziło o nazwy regionów (por. na Mazowsze), i dlatego od dawna budziły wątpliwości. Na przykład gdy powstało niepodległe państwo litewskie po I wojnie światowej, niektórzy zaczęli pisać do Litwy zamiast na Litwę, aby podkreślić jego suwerenny charakter. Dziś PWN-owskie słowniki poprawnej polszczyzny dopuszczają połączenie do Litwy jako rzadszy wariant, ale np. do Ukrainy oceniają jako błąd, podobnie jak do Węgier.
Ogólnie biorąc, zarówno przyimek do, jak i na są używane w celu wskazania kierunku ruchu, przy czym pierwszy wskazuje raczej na miejsca zamknięte, a drugi na otwarte, por. włożyć coś do szuflady, ale położyć coś na stół. Na tę ogólną różnicę nakładają się jednak inne, bardziej swoiste, co sprawia, że reguły użycia przyimków do i na są dość skomplikowane. Można się o tym przekonać, oglądając odpowiednie hasła słownikowe. Na przykład w Innym słowniku języka polskiego (pod moją redakcją) w haśle do wyodrębniono 18 numerowanych punktów (w przybliżeniu „znaczeń”), a w haśle na aż 35.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!