do – dla

Proszę o rozstrzygnięcie spornej kwestii: akcesoria dla stacji benzynowej czy akcesoria do stacji benzynowej?
Anna
To zależy. Jakaś fabryka może produkować akcesoria dla stacji benzynowych określonego koncernu (co znaczy, że produkuje je dla tego koncernu). Inna fabryka może produkować akcesoria do stacji benzynowych określonego typu, np. samoobsługowych. Zasadniczo dla wskazuje odbiorcę, a do wskazuje zastosowanie, por. krem do golenia dla panów. Ale kwestia do – dla jest dość skomplikowana i te uwagi jej nie wyczerpują. Jeśli ma Pani ochotę, proszę przestudiować hasła do i dla w słownikach, zwłaszcza w Innym słowniku języka polskiego PWN i w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN.
Mirosław Bańko