do wsi, na wsi itp.

Wiadomo, że akcentowanie wyrażeń przyimkowych z wyrazem wieś zależy od kontekstu: jeżeli po słowie wieś występuje jej nazwa – akcentujemy wieś; jeżeli mówimy o wsi ogólnie – akcentujemy przyimek. Ale co w sytuacji, kiedy mamy na myśli jedną, konkretną wieś, mimo że w danym momencie używamy tylko słowa wieś? Na przykład chodził po wsi, jest we wsi itd. Co wtedy akcentujemy?
Nieważne, czy mamy na myśli konkretną wieś; ważne, czy w zdaniu użyjemy jej nazwy lub innego określenia, por. „Pochodził ZE wsi”, ale „Pochodził ze WSI Łanów”, „Pochodził ze WSI sądeckiej ”. Zob. artykuł hasłowy wieś w PWN-owskich słownikach poprawnej polszczyzny.
Mirosław Bańko, PWN