dogadać się

Witam!
Od jakiegoś czasu zaczynam dostrzegać, że w mediach używa się formy dogadać się – na określenie np. porozumienia stron w jakimś konflikcie. Trochę mnie to razi. Czy nie powinno się użyć raczej formy porozumieć się? Uprzejmie proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Pozdrawiam, Paweł Kalinowski
Dogadać się zrobiło karierę po tym, jak Lech Wałęsa 31 sierpnia 1980 po podpisaniu porozumień ze stroną rządową powiedział: „Dogadaliśmy się jak Polak z Polakiem”. Prasa w tym czasie unikała nazywania rzeczy po imieniu: strajki określano jako przerwy w pracy, a o sprawach publicznych pisano językiem koturnowym, rytualnym, co więcej – we wszystkich gazetach tak samo. W tej sytuacji dosadne, robotnicze dogadać się miało w sobie więcej prawdy niż oficjalny język środków przekazu.
Później długo jeszcze polszczyzna potoczna była odtrutką na oficjalne kłamsto medialne i może dlatego niektóre gazety do dziś celowo kolokwializują swój język. Mimo to słowo dogadać się nie przestało być potoczne i dlatego nie dziwię się, że ono Pana razi. W oficjalnej wypowiedzi porozumieć się prawie zawsze jest stosowniejsze.
Mirosław Bańko