dom z bali

Interesuje mnie wyrażenie domy z bala. Jest to związek frazeologiczny opisujący typ obiektu wykonanego z bali drewnianych, np. domu. A istotą całego zagadnienia jest kwestia tego, czy należy mówić: domy z bali, czy tak, jak podałem powyżej: domy z bala. Przeglądając informacje branżowe dotyczące mojej dziedziny studiów, mam problem, gdyż nie wiem, czy w oficjalnych projektach można zamieścić informacje, czy dany obiekt wykonany jest z pala drewnianego czy z pali drewnianych?
Wprawdzie funkcjonuje pokrewne wyrażenie dom z cegły (lub dom z cegieł), lecz stanowi ono wyjątek, bo już formę dom z pustaka trudno zaakceptować. Użycie liczby pojedynczej w takich wyrażeniach jest niepoprawne, a bywa zabawne, bo co to takiego obiekt wykonany z pala drewnianego? Prawdopodobnie rzeźba.
Jeśli chodzi nam o określenie konstrukcji, stanowczo lepiej użyć wyrazu określającego w liczbie mnogiej: dom z bali, obiekt z pali drewnianych itd.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski