dopełniacz partytywny

Interesuje mnie, czy należy powiedzieć: „Zrobiłem sobie gorącej herbaty” czy „Zrobiłem sobie gorącą herbatę”. Użyć formy dopełniacza czy biernika?
„Zrobiłem sobie gorącej herbaty” – to znaczy 'trochę, pewną ilość'. „Zrobiłem sobie gorącą herbatę” – to znaczy jedną porcję, np. szklankę. Różnica ma związek z tzw. dopełniaczem partytywnym, o którym już pisaliśmy w naszej poradni. Może uda się Pani znaleźć więcej o dopełniaczu partytywnym w poradnianym archiwum.
Mirosław Bańko, PWN