dopóki by

W poradzie zaimek a spójnik piszą Państwo, że dopóki jest zaimkiem. Jednak w WSPP (2012) jest to spójnik. W takim razie jak należy pisać z nim cząstkę -by, razem czy osobno?
A może jest to i spójnik, i zaimek? W takim razie czy można prosić o przykłady obu tych funkcji tego wyrazu?
Status niektórych wyrażeń jest sporny. WSO PWN wymienia jednak słowo dopóki wśród zaimków i przewiduje rozdzielną pisownię z cząstką by, por. podany w słowniku przykład: „Dopóki by on został z nami, dopóty by nie było kłótni” (s. 78).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski