dotrzeć

Skąd wzięło się słowo dotrzeć, zastępujące dojechać, dopłynąć, dolecieć…? Przecież nie mówimy wytrzeć z znaczeniu 'wyjechać', przytrzeć w znaczeniu 'przylecieć' ani podetrzeć w znaczeniu 'podpłynąć'?
Zacytuję słownik etymologiczny Andrzeja Bańkowskiego:
DOTRZEĆ (…) w znaczeniu 'dostać się dokądś z trudem' od XVIII, najpierw o lokomocji wojsk utrudnianej przez nieprzyjaciela, podstawą metafory (podkreślającej powolność i trudność ruchu) jest znaczenie 'do-piłować; przepiłować (prze-trzeć grubą kłodę piłą) do końca'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski