dowiedzieć się

Chciałem dowiedzieć się, jak nazywa się pewien osobnik. No i właśnie: czy chciałem się dowiedzieć o jego nazwisko, czy dowiedzieć się jego nazwisko, czy dowiedzieć się jego nazwiska? A może jeszcze inaczej?
„Chciałbym się dowiedzieć jego nazwiska” znaczy: chciałbym je poznać. Zdanie takie może być prośbą skierowaną do słuchacza.
„Chciałbym się dowiedzieć o jego nazwisko” znaczy: chciałbym o nie zapytać. Zdanie takie informuje o intencji mówiącego.
„Chciałbym się dowiedzieć jego nazwisko” to błąd gramatyczny.
Mirosław Bańko