drewno

Zastanowia mnie definicja słowa drewno w słowniku sjp.pwn. O ile możliwości 1 i 3 nie budzą mojej wątpliwości, to druga: kawałek porąbanego drzewa jest dla mnie niezrozumiała. Do tej pory uważałem, że drewno oznaczało stos kawałków drewna. Z definicji jednak wynika, że pojedynczy kawałek też jest drewnem, a nie, jak sądziłem, kawałkiem drewna (ew. polanem, drewkiem, bierwionem itp.). Przy takiej definicji należałoby bowiem na kulkę z łożyska mówić stal, a na jednorazowy kubek – plastik.
Kawałek drewna jest nazywany drewnem, por. „Przy piecu leżał stos równo poukładanych drewien” (Inny słownik języka polskiego PWN). Analogia do łożyska i kubka rzeczywiście zawodzi, ale w języku nie wszystko jest symetryczne. Zresztą łożysko i kubek to konkretne przedmioty wykonane z żelaza i plastiku, mające określony kształt, podczas gdy drewno (kawałek) ma kształt nieokreślony. Analogii może więc należałoby szukać gdzie indziej.
Mirosław Bańko, PWN