druhna naczelniczka

 
druhna naczelniczka
13.01.2006
Witam!
W Związku Harcerstwa Polskiego po raz pierwszy w jego historii wybrano na funkcję Naczelnika ZHP kobietę. Pojawiła się wątpliwość:
- druhna naczelnik
czy
- druhna naczelniczka?
Zdecydowanie druhna naczelniczka. Tytuły i stopnie harcerskie mają długą tradycję symetrii rodzaju i płci. Druga zwrotka jednej z najważniejszych pieśni obrzędowych zaczyna się przecież od słów „Mówiłaś druhno komendantko”. Nie jestem pewien, ale pieśń powstała chyba w drużynie żeńskiej, a potem została przejęta przez całe harcerstwo, tak że dziś tylko chłopcy śpiewają: „druhu komendancie”.
Druhna naczelnik brzmi sztucznie. Co prawda nazwy stanowisk administracyjnych w połączeniu z tytułem pani pozostają w rodzaju męskim (por. pani minister), a nawet nie tworzą form żeńskich w innych użyciach (por. minister zdecydowała), ale dla tytułów harcerskich, które maja długą tradycję tworzenia nazw żeńskich, warto zrobić wyjątek. Oczywiście naczelnik ZHP może pozostać w formie męskiej jako nazwa funkcji, tak jak w nadesłanym pytaniu.
Marek Łaziński, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!