druhna naczelniczka

Witam!
W Związku Harcerstwa Polskiego po raz pierwszy w jego historii wybrano na funkcję Naczelnika ZHP kobietę. Pojawiła się wątpliwość:
- druhna naczelnik
czy
- druhna naczelniczka?
Zdecydowanie druhna naczelniczka. Tytuły i stopnie harcerskie mają długą tradycję symetrii rodzaju i płci. Druga zwrotka jednej z najważniejszych pieśni obrzędowych zaczyna się przecież od słów „Mówiłaś druhno komendantko”. Nie jestem pewien, ale pieśń powstała chyba w drużynie żeńskiej, a potem została przejęta przez całe harcerstwo, tak że dziś tylko chłopcy śpiewają: „druhu komendancie”.
Druhna naczelnik brzmi sztucznie. Co prawda nazwy stanowisk administracyjnych w połączeniu z tytułem pani pozostają w rodzaju męskim (por. pani minister), a nawet nie tworzą form żeńskich w innych użyciach (por. minister zdecydowała), ale dla tytułów harcerskich, które maja długą tradycję tworzenia nazw żeńskich, warto zrobić wyjątek. Oczywiście naczelnik ZHP może pozostać w formie męskiej jako nazwa funkcji, tak jak w nadesłanym pytaniu.
Marek Łaziński, Uniwersytet Warszawski