drzwi

Dlaczego rzeczownik drzwi ma tylko liczbę mnogą? W innych rzeczownikach – nazwach przedmiotów z naszego otoczenia jak spodnie, nożyce, sanie – plurale tantum jest intuicyjnie zrozumiałe, naturalne. Ale dlaczego drzwi? Czy to ma jakies uzasadnienie historyczne?
Pozdrawiam
Krzysztof Cybura
Historia wyrazu drzwi nie do końca została wyjaśniona. Jedni bowiem etymolodzy zakładają, że najpierw była forma liczby pojedynczej *dvьrь, pol. hipotetyczne *dwierz, por. staropolskie dźwierze, inni natomiast, że jest wtórna, „dorobiona” do rzeczownika o strukturze plurale tantum *dvьri.
Natomiast znaczeniowo tę pluralność łatwo można objaśnić, ponieważ drzwi to nie tylko płyta zamykająca otwór wejściowy, ale także obramowanie, tzw. odrzwia. Desygnat oznaczony wyrazem drzwi jest tak samo dwuelementowy jak desygnaty wyrazów spodnie, nożyce, sanie.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski