drzwi

 
drzwi
7.10.2004
Dlaczego rzeczownik drzwi ma tylko liczbę mnogą? W innych rzeczownikach – nazwach przedmiotów z naszego otoczenia jak spodnie, nożyce, sanie – plurale tantum jest intuicyjnie zrozumiałe, naturalne. Ale dlaczego drzwi? Czy to ma jakies uzasadnienie historyczne?
Pozdrawiam
Krzysztof Cybura
Historia wyrazu drzwi nie do końca została wyjaśniona. Jedni bowiem etymolodzy zakładają, że najpierw była forma liczby pojedynczej *dvьrь, pol. hipotetyczne *dwierz, por. staropolskie dźwierze, inni natomiast, że jest wtórna, „dorobiona” do rzeczownika o strukturze plurale tantum *dvьri.
Natomiast znaczeniowo tę pluralność łatwo można objaśnić, ponieważ drzwi to nie tylko płyta zamykająca otwór wejściowy, ale także obramowanie, tzw. odrzwia. Desygnat oznaczony wyrazem drzwi jest tak samo dwuelementowy jak desygnaty wyrazów spodnie, nożyce, sanie.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!