dux

Słownik wyrazów obcych pod redakcją Jana Tokarskiego i Encyklopedia muzyki PWN notują słowo dux jako 'temat fugi'. Czy jest to wyraz odmienny?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Muzyczny termin dux (łac. dosł. ‘wódz, książę’) jest wyrazem odmiennym, podobnie jak inne wyrazy kończące się na -x (Max, Halifax, telex itp.). Zapis form fleksyjnych tych wyrazów jest dwojaki. Do niedawna jedynie w miejscowniku x przed końcówką ulegało spolszczeniu (Maxa, Halifaxu, ale Maksie, Halifaksie), obecnie zaleca się zamieniać końcowe x na ks we wszystkich przypadkach zależnych.
Lidia Wiśniakowska, PWN