dwa chleby i dwie kawy

Szanowni Państwo!
Czy poprawne jest sformułowanie „Poproszę dwa chleby”? Należy mówić „Poproszę dwa bochenki chleba” czy może wcześniejszy zwrot jest akceptowany w mowie potocznej? Jeśli w sklepie dwa bochenki, to w restauracji dwie filiżanki kawy, a nie dwie kawy?
Pozdrawiam.
Zdania „Poproszę dwa chleby” i „Poproszę dwie kawy” nie są ani błędne, ani nawet szczególnie potoczne. Zdania „Poproszę dwa bochenki chleba” i „Poproszę dwie filiżanki kawy” są równie poprawne, a różnią się od poprzednich stopniem precyzji. Dwa chleby to niekoniecznie dwa bochenki (jeśli np. chleb jest sprzedawany w torebkach, pokrojony w kromki), a dwie kawy to niekoniecznie dwie filiżanki (złaszcza w Polsce, gdzie ciągle popularny jest zwyczaj picia kawy w szklankach). Istotny jest przy tym kontekst i konsytuacja: gdy ktoś mówi „Poproszę dwie kawy” do sprzedawczyni w sklepie spożywczym, na pewno nie chodzi mu o filiżanki ani szklanki.
Mirosław Bańko, PWN