dwa – dwu

Proszę o omówienie formy dwu. Czy może ona wystąpić jako dopełniacz (np. bez dwu zdań)? W Praktycznym SPP nie tylko dla młodzieży (seria z krukiem) w haśle dwa forma dwu pojawia się tylko w C. i Msc. Czy z kolei w miejscowniku można używać dwu do wszystkich rodzajów? O dwu paniach brzmi dobrze, ale o dwu panach już budzi wątpliwości, czy aby na pewno pasuje (o dwóch panach brzmi zdecydowanie bezpieczniej).
Forma dwu może być używana zamiast dwóch, dwóm (dwom) i dwoma (dwiema). Jest wariantem zdecydowanie rzadkim, niemniej jednak obsługuje wszystkie rodzaje gramatyczne, także męski, np.: „Ten jasny pokój po dwu dniach spędzonych w ciemnej celi poraził mu wzrok” (A. Zbych, Stawka większa niż życie).
Mirosław Bańko, PWN