dwa i pół raza czy dwa i pół razy?

Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, która froma jest poprawna:
dwa i pół raza więcej czy dwa i pół razy więcej.
Z podziękowaniem
Anna Maciążek
Nowy słownik poprawnej polszczyzny przedstawia rzecz tak: pół raza, półtora raza, ale trzy i pół razy. Jednak jego rozstrzygnięcie rozmija się z uzusem, czyli zwyczajem językowym. W naszym korpusie wpółczenej polszczyzny (ok. 60 mln słów) mamy konstrukcji typu trzy i pół raza dwukrotnie więcej niż konstrukcji typu trzy i pół razy. Natomiast półtora raza jest nawet trzy razy częstsze niż półtora razy.
Teraz musi Pani sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest dla Pani ważniejsze: czy norma stanowiona w słownikach, czy też norma praktykowana?
Mirosław Bańko