dwa lub więcej

Mam kłopot z konstrukcjami jeden lub więcej, dwa lub więcej itd., aż do czterech. Chodzi o formę rzeczownika, który pojawi się po słowie więcej – jedyna forma, jaka się nasuwa, to dopełniacz, czyli np. dwie lub więcej książek, ale przecież liczebnik dwa łączy się z mianownikiem, np. dwie książki. Czy więc dwie lub więcej książek to poprawna konstrukcja? Skoro błędne są połączeniu typu przed i po spotkaniu, to czy jeden / dwa / trzy / cztery lub więcej książek również?
Proszę skorzystać z poradnianej wyszukiwarki (w okienko należy wpisać słowa „lub więcej” w cudzysłowie). Jest to pouczające ćwiczenie, z którego wynika, że to skądinąd kłopotliwe wyrażenie jest mimo wszystko używane przez korespondentów poradni i jej ekspertów (nie wyłączając niżej podpisanego). Bliższy ogląd przykładów uświadamia, że nie w każdym kontekście słowa lub więcej sprawiają kłopot. Wśród odpowiedzi znalezionych w poradnianym archiwum są też takie, które bezpośrednio odnoszą się do poruszonej przez Pana kwestii.
Mirosław Bańko, PWN