dwa przecinki

„Wyniki badań wykazały, że ludzie aktywnie spędzający czas wolny są zdrowsi, a schorzenia które im się przytrafiają, są mniej poważne niż u osób prowadzących siedzący tryb życia”. Czy przed słowem i które należy postawić przecinek?
Przed pierwszym przecinka proszę nie stawiać, nie ma uzasadnienia. Przed drugim i przed które – owszem, przecinek jest konieczny. Piszący często zapominają zamknąć przecinkiem zdanie podrzędne, w Pana przykładzie jest na odwrót – przed które brakuje przecinka otwierającego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski