dwa tysiące grobów

Czy poprawna jest pisownia: „Przy Bema jest dwa tysiące grobów”, czy raczej powinno być „Przy Bema są dwa tysiące grobów”.

Ponieważ liczebnik tysiąc został użyty w liczbie mnogiej, dopuszczalne są obie konstrukcje: „Przy Bema jest/są dwa tysiące grobów”. Gdyby w zdaniu była mowa o jednym tysiącu, tylko orzeczenie w liczbie pojedynczej byłoby dopuszczalne: „Przy Bema jest tysiąc grobów”.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski