dwa tysiące złotych

Witam!
Chciałbym zapytać, która z tych form jest poprawna i dlaczego:
1. Dwa tysiące złotych czeka na zwycięzcę.
2. Dwa tysiące złotych czekają na zwycięzcę.
Dziekuję i pozdrawiam,
Jacek
Oba zdania są poprawne, zob. np. komentarz do hasła milion w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN. Na pytanie: dlaczego? mogę odpowiedzieć tylko domysłem. Pierwsze zdanie akceptujemy może dlatego, że dwa tysiące to liczba tak duża, iż przestajemy w niej widzieć jednostki i traktujemy ją jako całość, analogicznie do takich liczb, jak sto, tysiąc czy milion. Drugie zdanie zaś świadczy o tym, że składnik dwa jest w tej liczbie ciągle widoczny i jego własności gramatyczne decydują o wyborze formy orzeczenia.
Mirosław Bańko, PWN