dwa wyliczenia?

Czy poprawna jest zasada głosząca, iż po dwukropku powinny występować więcej niż dwa wyliczenia?
Chciała Pani napisać chyba: „więcej niż dwa elementy”? Według WSO PWN „nie stosuje się (…) dwukropka, gdy wymieniamy tylko dwa wyrazy lub wyrażenia połączone spójnikiem i”. W słowniku podano przykład: „Nasi pływacy byli najlepsi w stylach klasycznym i motylkowym”. Traktuję tę regułę raczej jako opis pewnej tendencji niż bezwyjątkowej prawidłowości. Bez trudu bowiem można wymienić przykłady, w których poprzedzenie dwukropkiem wyliczenia złożonego z dwóch członów jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane, por.: „Wyobraź sobie, że są tylko dwa znaki interpunkcyjne: kropka i przecinek”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski